Menu

Konieczna wymiana oleju silnikowego

0 Comments

Troska o odpowiednią ilość oleju oraz jego jakość, a także regularną wymianę jest tak naprawdę troską o sprawne działanie silnika, którego ewentualne usterki zazwyczaj generują bardzo duże koszty. Dlatego też na pewno warto mieć tę właśnie kwestię na uwadze. Głównym zadaniem oleju silnikowego jest smarowanie części, które poruszają się w toku jego pracy. Drugą jego funkcją jest chłodzenie poszczególnych elementów tak, aby nie ulegały one przegrzaniu. Dodatkowo, olej wypłukuje także ewentualne zabrudzenia i osady, a także zabezpiecza silnik przed korozją. Jego wymiana nie jest skomplikowana, a bardzo mocno wpływa na eksploatację silnika. 

Wymiana oleju – czy to trudne zadanie? 

Dla osób, które pasjonuje motoryzacja zapewne wymiana oleju nie będzie trudnym zadaniem i będą oni mogli podjąć się tego zadania samodzielnie. Wówczas jedynym wydatkiem jest zakup samego oleju. Warto jednak wiedzieć, że czynność ta należy do rutynowych i bardzo często jest wykonywana w warsztacie samochodowym za niezbyt wysoką cenę. To, jakiego oleju używać i jak często go wymieniać określa producent i najlepiej jest stosować się do tych zaleceń. Roboczo określa się, że standardowo olej trzeba wymienić co 2 lata lub 30 tys. km.

Warto wiedzieć, że wymieniając olej w autoryzowanych serwisach (ASO) można za taką usługę zapłacić znacznie więcej. Dzieje się tak głównie dlatego, że zazwyczaj takie jednostki posiadają specjalny, dedykowany olej i tylko tego jednego używają, a najczęściej nie jest on najtańszy, ale charakteryzuje się wysoką jakością. Jadąc do zwykłego warsztatu najczęściej kierowcy zahaczają o sklep i kupują olej tam dostępny, który mniej lub bardziej mieści się s standardzie i jest przystępny cenowo, co pozwala na oszczędność. Warto odpowiednio wcześniej zorientować się, czy w przypadku naszego samochodu potrzebny będzie droższy, dedykowany olej. Na przykład w przypadku pracy silnika w trybie Long Life tak też właśnie jest. 

Oleje mineralne, półsyntetyczne oraz syntetyczne

Obecnie najczęściej wykorzystywanymi olejami są oleje syntetyczne i półsyntetyczne. Posiadają one znacznie lepsze właściwości smarne od tych mineralnych, które były popularne i powszechnie wykorzystywane lata temu. W przypadku konkretnych olejów ich cechą charakterystyczną jest posiadana przez nie gęstość, a także lepkość, a informacje o tych parametrach zawsze można znaleźć na opakowaniu. Czasami to, jak płynny jest olej można dostosować do warunków, a więc na przykład tego, czy jeździmy w sezonie letnim czy zimowym.

Dodaj komentarz