Menu

Ważna wymiana opon

0 Comments

Dla wielu kierowców wymiana opon na zimowe jest czynnością rutynową, której dokonują samodzielnie lub też w warsztacie samochodowym dwa razy do roku. Jak pokazują jednak badania – nadal istnieje część osób, które nie wymieniają opon w ogóle tym samym cały rok jeżdżąc na oponach zimowych lub letnich, co stwarza dla nich spore zagrożenie na drodze. Tak czy inaczej, warto jednak mieć też świadomość tego, że opony – tak jak każda inna rzecz – z czasem ulegają zużyciu w wyniku długiej eksploatacji, albo też nieodpowiednich warunków ich przechowywania. Zdarza się, że w naszych mieszkaniach czy też domach nie zawsze mamy miejsce na właściwe przechowywanie opon, co może skrócić ich żywotność. Kiedy należy zainwestować w nowe opony? 

Zużycie opon oraz zakup nowego kompletu

Okazuje się, że w każdym przypadku rozwiązaniem znacznie korzystniejszym jest zakup nowego kompletu opon, nawet w dość niskiej cenie, zamiast bieżnikowania lub też kupowania opon używanych. Kupując nowe opony zazwyczaj mocno skupiamy się na cenie, miejmy jednak na uwadze fakt, że najtańsze opony produkcji chińskiej mogą nie spełnić naszych oczekiwań, a także mogą nie zagwarantować nam odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Jak pokazują statystyki, wśród polskich kierowców największą grupę stanowią osoby, które zaopatrują się w nowe opony bezpośrednio w warsztacie samochodowym lub też w miejscu, w którym dokonują sezonowej wymiany opon. 

Co najmocniej wpływa na zużycie opon i jak przedłużyć ich żywotność? 

Ostre hamowanie oraz agresywny styl jazdy znacznie przyspiesza zużycie opon, a więc tym pierwszym i najbardziej oczywistym czynnikiem jest styl jazdy. Nie bez znaczenia jest także stan techniczny posiadanego pojazdu – na przykład poprawnie ustawiona zbieżność, geometria zawieszenia. W końcu, ważne jest też to gdzie i jak przechowujemy opony. 

Dlaczego zmieniamy opony na zimowe? 

Motoryzacja może być dla nas czarną magią, ale warto wiedzieć przynajmniej jedną rzecz – dlaczego w ogóle trzeba zmienić opony na zimę. Przede wszystkim chodzi o większą wysokość bieżnika takiej opony, co bezpośrednio przekłada się na lepszą przyczepność samochodu. Większe rowki na takiej oponie znacznie lepiej radzą sobie z odprowadzeniem wody czy też śniegu, a także błota pośniegowego tym samym znacznie trudniej wpadają w poślizg. Warto wiedzieć też o tym, że oprócz wysokości bieżnika spore znaczenie ma również to, z czego taka opona jest wykonana. Opony zimowe oraz wielosezonowe mają inny skład mieszanki gumowej, a dzięki temu opona nie twardnieje przy niskich temperaturach. Wymiana opon zimowych na nowy komplet jest konieczna w momencie, kiedy bieżnik opony ma mniej niż 4 mm. Przy mniejszym bieżniku w trudnych warunkach takich jak deszcz, śnieg czy oblodzenie nawierzchni znacznie bardziej wydłuża się droga hamowania pojazdu, a tym samym zmniejsza się bezpieczeństwo poruszania się po drodze. Wobec tego pamiętajmy o tym, aby przed wymianą opon skontrolować ich stan i w razie konieczności pomyśleć o ich wymianie na nowe.

Dodaj komentarz